15 kwietnia 1965 r. odbyło się zebranie założycielskie Ochotniczej Straży Pożarnej we wsi Kalna. Inicjatorem jej powstania byli mieszkańcy wsi.

W następnym roku funkcjonowanie OSP zostało zatwierdzone i zarejestrowane przez Wydział Spraw Wewnętrznych Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Na zebraniu 28 marca 1966 roku został wybrany zarząd OSP w Kalnej.  Dnia 5 czerwca 1966 r. straż zorganizowała uroczyste rozpoczęcie działalności .

Ochotnicza Straż Pożarna w Kalnej jest jedną z dwóch najmłodszych organizacji strażackich na terenie obecnego powiatu bielskiego. W krótkim czasie od założenia strażacy zostali umundurowani. W 1967 roku straż otrzymała motopompę M-400 z Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej.

Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Bielsku- Białej przydzieliła strażakom używany samochód pożarniczy Żuk GLM (gaśniczy, lekki, z motopompą). Uroczyste przekazanie samochodu na podział bojowy odbyło się 7 lipca 1974 roku. Motopompa M800 ufundowana przez Kółko Rolnicze została przekazana 4 lipca 1975 rok . Jednostka posiadała również samochód gaśniczy jakim był STAR 25 GBAM 2/8+8  lecz nikt nie posiada dokładnych informacji o tym pojeździe ponieważ był na podziale bardzo krótko.

W 1991 roku Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Bielsku – Białej przydzieliła straży samochód pożarniczy marki Star 224 rok produkcji 1982. Którego późniejszy karosaż miał miejsce w 2006 roku.

W 2014 roku na podział bojowy trafił samochód Mercedes Benz 290 GD wyprodukowany w 1995 roku a przekazany z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Samochód został pozyskany rok wcześniej dzięki pomocy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Jednostka nie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.